Benzi desenate în limba română

Comics League este o comunitate pentru pasionații de benzi desenate. Aici poți citi benzile desenate preferate în limba română - Marvel, DC și nu numai.

Înregistrează-te acum

Despre Filmele DCEU

Arion

Comicar nou
M-am decis sa incep un topic despre filmele DC Extended Universe si sa-mi exprim parerea despre ele . Asa ca , here goes !
Pe scurt ( si nu prea ) parerea mea a despre actori si filme :
- Gal Gadot ca si Wonder Women a fost o alegere socant de buna . Filmul , pana la Aquaman , a fost singurul proiect mai reusit dintre cele 6 filme DC realizate .
- Momoa ca si Aquaman , parea cam ciudata alegerea la inceput , dar s-a dovedit a fi buna . Drogo si-a facut treaba .
- renuntarea la servicile lui Cavill ptr. rolul de Superman , a fost o decizie destul de proasta dupa parerea mea . Cavill a facut cam cea mai buna treaba jucandu-l pe Superman dintre toti actorii de pana acum ( cu tot respectul pentru Christopher Reeve ) .
- oricat de mult mi-ar placea ca si actor Jared Leto , l-a cam masacrat pe Joker in contextul filmului . Nu cred insa ca este in totalitate vina lui . Mai marii Warner Bros.-ul si a lor viziune geniala asupra rolului sunt mult mai vinovati.
- Lex Luthor , fara logica , fara ... nimic de fapt , no comment ...
- Suicide Squad a fost un fiasco dupa parerea mea . Nici 20 de Will Smith-ti si Margot Robbie-ti nu puteau salva filmul asta . Cred ca a fost un fel de raspuns al lor pentru Guardians of the Galaxy . O echipa de anti-eroi dar boy o boy au dat cu bata-n balta intr-un mare fel .
- Ben Affleck ca si Batman ... aici e putin mai complicat . Affleck ca si prezenta si aspect fizic se potrivea ptr. rolul de Bruce Wayne . Ca si Batman , cel putin la nivelul fetei ( a maxilarului ) , a fost cam cea mai buna alegere de pana acum , dar... felul in care l-a jucat pe Bruce Wayne si cum arata per total ca si Batman in costum , aici a dat putin cu minus . Affleck nu are ca si actor , dupa parerea mea , carisma potrivita pentru rolul lui Bruce Wayne ( dialogul , felul in care isi poarta rolul ) iar costumat parca si mai nasol a iesit . Batman in benzile desenate si in pop culture are o prezenta impunatoare ( daca nu cea mai impunatoare ) , misterioasa si terifianta . In film in unele momente arata decent dar in altele arata ca si cum ar purta un costum cu cateva nr. mai mici si parca avea o postura destul de schimonosita . Posibil si culoarea gri a costumului in unele momente sa fii dat acest aspect . Pacat , asteptam sa-l vad pe Batman costumul gri in film si a fost cam aintaiclaimaitic .
- Flash si Cyborg in Justice League inca un fiasco total dupa parearea mea . Unul fiind comic relief-ul iar celalalt fiind...aaa...persoana de culoare...Incredibil cum au ratat complet ideea a ceea ce reprezinta Cyborg si The Flash .
- intr-un final companiile de productie si mai marii Warneru-lui sunt dupa parerea mea principalii vinovati pentru tot ce n-a mers bine cu filmele : de la scenariile , editarile etc. de slaba calitate la majoritatea filmelor DCEU si pana la distributie . Actorii au avut cea mai mica vina desi sunt cei mai blamati .
Trist este faptul ca filme au si unele portiuni bine realizate , atat dialogul cat si acting-ul etc. (ex. celebra scena din Batman V Superman ,,Do you bleed,, ) iar in alte portiuni ( de fapt in majoritatea ) te intrebi daca vezi acelasi film. Dialogul pueril , viziunea Michael Bay-ana , parca amatoriceste sau je m'en fiche facute de cineva ce nu a avut nici un fel de legatura cu ceea ce inseamna DC : atat arc-ul cat si caracterele .
Desi Batman este eroul meu preferat si am asteptat cu entuziasm Batman V Superman si Justice League ( nu m-am uitat la trailere , stiri etc. ) am ramas cu un gust destul de amar dupa ce le-am vizualizat . Marvel fac momentan o treaba de 100 de ori mai buna din toate punctele de vedere si sper ca DC-ul sa invete de la ei si pe viitor sa se redreseze si sa faca o treaba mai buna .
Cam asta ar fi parerea mea despre filme DC pana acum . Daca doriti sa elaborati , astept sa aflu si pararea sau viziunea vostra asupra filmelor ! De asemenea , dupa succesul major pe care l-a avut Aquaman si semnarea lui James Gunn ( scenaristul si regizorul Guardians of the Galaxy vol.1 si 2 ) ptr. a scrie scenariul si a regiza Suicide Squad 2 , vedeti o schimbare in bine a DCEU-ului ?

Dany

Comicar nou
Problema la DC și WB e că nu dau de oamenii potriviți când vine vorba de scenarii și în același timp nu le acordă libertate să facă ce vor, îi interesează doar banii. Animațiile sunt mult mai reușite și filmele pot învăța ceva de la ele. Până nu se schimbă politica legată de filme, vor ieșii niște filme slabe, unele chiar gunoaie.

Arion

Comicar nou
Problema la DC și WB e că nu dau de oamenii potriviți când vine vorba de scenarii și în același timp nu le acordă libertate să facă ce vor, îi interesează doar banii. Animațiile sunt mult mai reușite și filmele pot învăța ceva de la ele. Până nu se schimbă politica legată de filme, vor ieșii niște filme slabe, unele chiar gunoaie.
Asa este . In animatii nu numai ca folosesc scritori si oameni care au fost direct implicati in BD-uri dar le dau si o libertate mult mai mare . Cand este vb. de sume de 150+ milioane$ Warnerii au demonstrat de multe ori ca prefera sa aiba ei ultimul si creaza si o mare degringolada schimband de 20 de ori scnaristul , de 10 ori regizorul etc. Sa nu mai spun de presiunea pe care o au vazand box office-urile Marvelului . M-asteptam dupa Batman V Superman ca vor continuitate ( sa treaca relaitiv repede prin arc-ul ,,Funeral for a Friend,, ) si sa continue cu Reign of the Supermen , asta inainte de a vedea filmul . Mai bine ca pe cel din urma l-au facut animat . Ma gandesc ca o fi fost si tracul de genul ,,ce facem cu Superman si Batman ,, , pentru ca au fost 100 de filme pana atunci si nu au stiut exact cum sa reintroduca caracterele fara a se repeta etc. Singurul lor punct forte din start a fost Wonder Woman , un film pe care fanii l-au astepotat de mult timp . S-au concentrat mult prea mult pe Batman WW si Superman ( care este normal ptr. ca ei sunt cei 3 eroi majori DC ) dar au neglijat restul si pana si cu ei au dat chix .
Sa invete de la Marvel din nou cu Spider-Man . Le-au trebuit 5 filme dar pana la urma au reusit sa-l nimereasca pe Peter Parker . Un adolescent hiperactiv , amuzant , goofy si care in sfarsit sa aiba un accent de Queens NY .

Arion

Comicar nou
In ultimele zile au aparut mai multe stiri referitoare la filmele DC si anume :
- Ben Affleck nu-si va mai relua rolul de Batman/Bruce Wayne iar Matt Reeves ( directorul noului film Batman ) si WB au inceput casting-ul pentru viitorul actor care il va juca pe Batman . Nu se stie prea mult dar se zvoneste ca Bruce Wayne va fi mai tanar in noul film . Posibil sa fie o noua versiune ,, Batman - Year One ,, dar sunt doar speculatii pana acum .
- un nou zvon este legat de faptul ca Warner Bros se pare ca vor renunta la DCEU si vor face in schimb ,, stand alone movies ,, filme care nu vor face parte dintr-o continuitate , precum cea Marvel si vor fi propriul lor film . Daca filmele vor fi apreciate si vor avea un boxoffice bun atunci le vor lega intr-o continuitate . WB vor asculta mai mult de directori si de ce vor fanii , ceea ce ar fi trebuit sa faca de la inceput .
- Warner Bros se pare vor face un film de animatie ( pentru cinema ) bazat pe Batman Beyond . Mai mult nu se sctie si nu este nimic inca confirmat , dar daca acest lucru se va adeveri ...Yupy-Dupy . Batman Beyond este continuarea celebrei serii Batman - The Animated Series . Actiunea are loc in viitor , unde un tanar ( Terry McGinnis ) , sub indrumarea lui Bruce Wayne ( acum batran ) devine noul Batman .
Daca aveti si voi alte stiri sau daca doriti sa va exprimati opinia in legatura cu aceste stiri si nu numai , va rog sa o faceti !